اخبار > مصاحبه بادکترعاشقی متخصص وجراح مغزواعصاب درموردشایع ترین بیماری های ستون فقرات


  چاپ        ارسال به دوست

شایع ترین بیماری ستون فقرات چیست؟

مصاحبه بادکترعاشقی متخصص وجراح مغزواعصاب درموردشایع ترین بیماری های ستون فقرات

متخصص جراحی مغز و اعصاب گفت: یکی از شایع ترین بیماری‌های ستون فقرات بحث کمر درد ناشی از تخریب یا جابه‌جایی دیسک است که شیوه درمانی خاص خود را دارد.

 دکترابراهیم عاشقی زاده متخصص جراحی مغز و اعصاب، ستون فقرات و تومورهای قاعده جمجمه در رابطه باشایع ترین بیماری های ستون فقرات گفت:یکی ازشایع ترین بیماری های ستون فقرات بحث کمردردناشی ازتخریب یاجابجایی دیسک می باشدکه شیوه درمانی خاص خودرادارد.

این متخصص مغز و اعصاب، گفت: ستون فقرات یک بافت استخوانی است که حرکت دارد و در عین حال نخاع که ظریف ترین بافت بدن است در استخوان قرار دارد پس می توان گفت ستون فقرات ترکیبی از سخت ترین و ظریف ترین عناصر بدن هستند


عاشقی در رابطه با علل بیماری های ستون فقرات افزود: بیماری های ستون فقرات علل مختلفی دارد که عضلات ستون فقرات یکی از علل مهم آن است  به علاوه استفاده نامناسب ،مسائل ژنتیکی
فتق دیسک
تنگی ستون فقرات کمری وآرتروز که توجه ومراقبت نسبت به عضلات ستون فقرات منجر به پیشگیری از وقوع آسیب‌های ستون فقرات می‌شود.

تشخیص کمر درد

دکترعاشقی دررابطه باتشخیص کمردردگفت :در صورت لزوم تشخیص توسط یک جراح مغز و اعصاب بر اساس پیشینه ی پزشکی، علائم، معاینه فیزیکی و نتایج حاصل از ‏مطالعات تشخیصی انجام می شود. برخی از بیماران، در صورت بی اثر بودن درمان دارویی و فیزیکی، ممکن است درمان ‏احتیاطی را تجربه کرده و سپس تحت معاینات تصویربرداری قرار گیرند. این آزمایشات عبارتند از :
سی تی اسکن
دیسکوگرافی
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی MRI)

بلوک و انسداد انتخابی ریشه عصبی
اشعه ایکس


گزینه های درمان احتیاطی (غیرجراحی)
عاشقی به درمان غیرجراحی اشاره کردندوافزودند :درمان شامل فیزیوتراپی، تمرینات پشت، کاهش وزن، تزریق استروئید(استروئیدی اپیدورال) ، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی توانبخشی و فعالیت های محدود می باشد. هدف از همه این گزینه های درمانی، کاهش التهاب در ناحیه ی ‏پشت و تحریک ریشه های عصبی است.

دکترعاشقی گفتند:پزشکان معمولا قبل از در نظر گرفتن عمل جراحی، چهار تا شش هفته درمان ‏احتیاطی را توصیه می کنند.


وی در رابطه با ضرورت پرداختن به فعالیت‌های ورزشی تصریح کرد: لازم است به موضوع ورزش به خصوص ورزش‌های عمومی توجه بیشتری شود
و ادامه داد: ورزش سبک و مداوم یکی از عمده مواردیست که می تواند به تقویت عضلات کمر بی‌انجامد و آسیب های این بخش را کاهش دهد ضمن اینکه رعایت اصول استاندارد در نوع نشستن و برخواستن نیز در پیشگیری از دردهای کمر بسیار مهم است

ایشان بااشاره به اینکه تزریق دارو برای کاهش کمردرد و التهاب در برخی افراد بسیار تأثیرگذار است گفت :این تزریق‌ها اغلب شامل تزریق استروئید همراه با یک داروی بی‌حسی است. اما باید به خاطر داشته باشید که این تزریق‌ها برای همه‌ افراد، اثرات مسکن به همراه نخواهد داشت

تزریق اپیدورال برای کمردرد
دکترعاشقی به تزریق اپیدورال اشاره کردندوافزودند:اپیدورال یعنی ناحیه اطراف ستون فقرات. پیش از این تزریق، یک آزمایش تصویربرداری روی شما انجام می‌شود که می‌تواند آزمایش سی‌تی اسکن یا ام‌آر‌ای از پشت‌تان باشد. این آزمایش به پزشک امکان می‌دهد تا علل احتمالی کمردرد را شناسایی کند. این تزریق اغلب دردی نداشته چرا که قبل از آن داروی بی‌حسی تزریق می‌شود. سرنگ آن حاوی داروی استروئید و نیز یک داروی بی‌حسی است که دراتاق عمل وتحت شرایط استریل انجام می شود.

درمان جراحی

این جراح ستون فقرات گفت:هنگامی که درمان احتیاطی کمر درد به آسودگی و تسکین آن کمکی نکند،وعلائمی مانند
درد ساق پا، فعالیت های عادی شما را محدود کرده و یا در کیفیت زندگی شما اختلال ایجاد کند
نقص های پیشرونده عصبی، مانند ضعف پا و یا بی حسی در شما ایجاد شود
عملکرد طبیعی روده و مثانه را از دست بدهید
در ایستادن و یا راه رفتن دچار مشکل شوید
درمان داروئی و فیزیکی بی اثر باشد
وضعیت سلامت مناسبی نداشته باشیدعمل جراحی ممکن است لازم باشد.

ایشان رایج ترین جراحی در ستون فقرات کمری، رالامینکتومی دانسنه وگفتند: در این جراحی، لامینای مهره ها به منظور ایجاد فضای بیشتر برای اعصاب خارج می شود. جراح مغز و اعصاب ممکن است لامینکتومی را با فیوژن مهره ها یا بدون فیوژن یا از بین بردن بخشی از یک دیسک انجام دهد. در صورتی که  اسکولیوز در نتیجه ی تنگی کانال نخاعی رخ دهد، فیوژن ستون فقرات با استفاده از ابزار یا بدون ابزار ممکن است توصیه شود. دستگاه های مختلف (مانند پیچ یا میله) به منظور تسهیل فیوژن و حمایت از نواحی بی ثبات ستون فقرات استفاده می شود.

دکترعاشقی به مزایای عمل جراحی دربرابرخطرات آن اشاره کردند وافزودند:مزایای عمل جراحی در برابر خطرات آن همیشه باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. اگر چه درصد زیادی از بیماران مبتلا به ‏درد کمر خبر از تسکین قابل توجه درد پس از عمل جراحی می دهند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این عمل به همه ی ‏افراد کمک کند.‏
این متخصص جراحی مغز و اعصاب، ستون فقرات و تومورهای قاعده جمجمه در ادامه در مورد عفونت‌های بعد از جراحی گفت: عفونتهای بعد از جراحی تقریبا بین دو تا سه درصد است عنوان عوارض همیشه به بیمار گفته می‌شود.
عاشقی به عفونت بافت ستون فقرات اشاره کرد و افزود: هنگامی که بافت ستون فقرات در عمل های سنگین و طولانی باز می‌شود و با محیط بیرونی ارتباط پیدا می‌کند، شیوع عفونت را به همراه دارد.که بعدازتشخیص عفونت داروهای برای درمان تجویز می شوندکه البته نوع دارو بسته به عامل ایجاد کننده عفونت داردمثلابرای درمان یک عفونت باکتریایی ازآنتی بیوتیک هااستفاده می کنندویاداروهای ضدالتهابی رابرای درمان واکنش های خودایمنی بکارمی برند.

درپایان ضمن آرزوی موفقیت روزافزون برای ایشان ازوقتی که دراختیارماقراردادند قدیروتشکرداریم

انتهای پیام/دادنیا

ا١٤:٢٦ - سه شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ١٦١٥٠    /    تعداد نمایش : ٩٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جمعه ٠١ تير ١٣٩٧
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 38395
 بازدید امروز : 182
 کل بازدید : 212288
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.6864